Zanima li vas veza umjetnosti i mode?

Okrugli stol u sklopu Elle Fashion Film Festivala 2016.
Posjetite danas, 3. lipnja, naš okrugli stol na temu “Art &Fashion” koji će održati 19.15 sati.
Malo je sretnih veza kao što je ona umjetnosti i mode. Neprestano posežu jedna za drugom, a inspiracija umjetnošću već je neko vrijeme i veliki modni trend. Uostalom, moda i sama pripada u primijenjene umjetnosti. Gledajući neku kolekciju, često se divimo njenom vizualnoj, estetskoj, umjetničkoj ekspresiji. Meutim, osim o „umjetničkom dojmu” kupci
i dizajneri vode brigu i o praktičnim aspektima mode, materijalima i zanatskim vještinama koji pridonose nosivosti nekog komada.
Koliko god moda „posvojila” umjetnost, toliko se i pojedini autori umjetničke scene povremeno okreću modi. Na ovaj ili onaj način, moda je tema svih umjetnosti – filma, slikarstva, skulpture, o fotografiji da i ne govorimo.
Za najuspješnija umjetnička djela kažemo da su hitovi, blockbusteri, bestseleri, no što to znači nego da su – u modi? Najveće svjetske galerije danas vrve tematskim modnim izložbama, dok dizajneri sve češće stvaraju vlastite kolekcije – ne samo odjeće – čije nas izložbe uvijek iznova oduševljavaju.
Okrugli stol moderira Petra Krpan, asistentica na Tekstilno-tehnološkom fakultetu, a sudjeluju: dr.sc. Silva Kalčić, Paulina Jazvić, docentica na TTF-u i umjetnica, Saša Joka, Ivana Čuljak istraživačica iz Centra za istraživanje mode (CIMO) i Nenad Korkut.