Povratak u budućnost: Space Age moda 60-ih

Hladnoratovska utrka za osvajanjem svemira nadahnjivala je modne dizajnere na maštanje o odjeći budućnosti. Suvremeni materijali, krojevi i obuća koji omogućavaju lakoću kretanja i metalik makeup - koje su glavne značajke i predstavnici tog futurističkog trenda 1960-ih?
SF literatura, serije i filmovi popularni tijekom 1960-ih, kao i nezaustavljiva svemirska utrka Istočnog i Zapadnog bloka inspirirali su mnoge na zamišljanje budućnosti u kojoj će leteći automobili i putovanja u svemir biti svakodnevica. Iako se to trenutno čini istovremeno opipljivo, ali i tako daleko, opsesija svemirom ne jenjava. Oslobađanje od tradicionalnih društvenih normi i stega šezdesetih dovele su i do oslobađanja tijela te novih krojeva i dizajna podređenih slobodi kretanja: kratke suknje i haljine, geometrijski i lepršavi krojevi, ravne čizmice…

Glavni protagonisti tog pokreta u modi inspiriranog svemirom bili su francuski dizajneri André Courrèges, Paco Rabanne i Pierre Cardin, čija je misao vodilja bila pomicanje granica mode i uvođenje inovacija s vlastitim potpisom.

André Courrèges je 1964. lansirao megapopularne go-go čizmice – niske čizme s ravnim potplatom ili malom peticom koje su nosile sve zvijezde onog vremena uključujući i Catherine Deneuve, a koje su bile inspirirane svemirskim odijelima i lakoćom kretanja.

Umjetni, plastificirani materijali, monokromatika, geometrijska silueta i grafizam osnovne su odlike Courrègesova stila, a osim go-go čizmica, najprepoznatljivije su njegove kape koje podsjećaju na kacige, a nosila ih je i Audrey Hepburn u filmu “How to Steal a Million”.

Najpoznatije Rabanneove kreacije su haljine od metala i plastike, chainmaille haljine koje su se komercijalno mogle vidjeti kao remenje od lanaca ili naušnice u obliku diskova, a za veliku popularnost tog stila zaslužan je film “Barbarella”.
Jučer preminuli dizajner Pierre Cardin imao je avangardan pristup streetwearu, a nadahnut svemirskim odijelima, lakoćom kretanja i maštanjima o budućnosti kreirao je kratke haljine i tunike, kape nalik na kacige i velike naočale te koristio nove materijale poput vinila.
Iako milijarderi poput Richarda Bransona i Elona Muska nastavljaju nekadašnje ambicije za osvajanjem svemira, budućnost u kojoj živimo donijela je mnoge izazove koje ranije generacije nisu predvidjele. No to nikad nije zaustavilo modne dizajnere da maštaju, anticipiraju buduće potrebe i stvaraju odjeću i dodatke za život koji bismo željeli živjeti. Premda ne živimo onu utopijska budućnost kojoj su se raniji naraštaji nadali, njihove nas kreacije podsjećaju da je naša sadašnjost nekoć bila budućnost, a da vlastitu budućnost sami stvaramo, počevši od danas.
Piše: Kristina Stakor
Foto: Profimedia